Źródło "Watra" to aparatura podsłuchowa zainstalowana w mieszkaniu Jacka Kuronia przy Placu Wilsona w Warszawie. Podkreślenie zostało wykonane przez funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa.

Warszawa, dnia 5 listopada 1974 r.
T a j n e
Egz. nr 2


N O T A T K A


Ze sprawdzonego źródła "Watra" uzyskano informację, świadczące, że u Jacka Kuronia była Joanna Szczęsna i opowiadała mu o b.czł. nielegalnego związku "Ruch" - Andrzeju Czumie i Stefanie Niesiołowskim. (...)

Postępowanie Czumy - opowiadał Kuroń - pozwala przypuszczać, że "gdyby tak nagle ta Polska niepodległa wybuchła, to oni ze swoimi życiorysami, ze swoimi poglądami od razu strzeliliby w górę i wówczas nie pozostałoby nic innego jak tylko prosić o paszporty". (...)

Joasia mówiła, że Stefan Niesiołowski zarzuca jej, że jest zbyt liberalna.

Kuroń wtrącił, że gdyby jemu Stefan postawił taki zarzut, to przestałby się z nim spotykać. Stefan nie ma prawa oskarżać nikogo, bo wszyscy członkowie "Ruchu" składali zeznania. Joasia zaoponowała, że nie wszyscy. Andrzej Czuma odmówił składania zeznań, a gdy potem zaczął mówić to złożył zeznania, w których nie było ani jednego nazwiska, czy faktu. Mówił wyłącznie o swoich planach i programie. (...)