Walka o Warszawę będzie prowadzoną z całą determinacją. Z zajętych stanowisk obronnych nie ma żadnego odwrotu i na nich giniemy.
Walerian Czuma

Warszawa zajmowała bardzo ważne miejsce w niemieckim planie operacyjnym. Niemcy, chcąc uniknąć wojny na dwa fronty, dążyli do jak najszybszego zakończenia kampanii polskiej. W tym celu skierowali uderzenie na najczulszy dla Polski kierunek polityczny i operacyjny – na Warszawę.
Ludwik Głowacki

Z nielicznych, często przypadkowo dobranych oddziałów stworzono szkielet początkowo słabej wprawdzie, ale bardzo zdeterminowanej obrony oraz prostego, lecz skutecznego systemu dowodzenia. Wielka w tym zasługa generała brygady Waleriana Czumy i jego szczupłego sztabu.
Dariusz Kaliński

Wieść o odrzuceniu wroga rozniosła się rychło po kraju jako pierwszy jasny promień w ponurych dniach wrześniowych.
Marian Porwit

Warszawa broniła się do 28 września i jak oceniają historycy, wraz z Modlinem w pewnym momencie angażowała na froncie aż jedną trzecią niemieckich sił.
Dariusz Kaliński

Byliśmy przednią strażą Europy o chrześcijańskiej kulturze. Zwaliła się na nas trzykrotna przewaga piechoty, dziesięciokrotnie silniejsze dywizje lotnicze i pancerne niemieckie. Uderzyła na nas od tyłu jeszcze druga potęga – Rosja Sowiecka. Polska straż przednia Europy w walce tej uległa – skoro ostatnia w jej terenie umocniona reduta – Warszawa – musi się poddać.
Stanisław Rostworowski


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *